تاريخ ارسال : ۲۱ مرداد ۱۳۹۲ تعداد بازديد : 387 بار
download (55)

نوزادان از چه زمان چهار دست و پا حرکت کردن را شروع می‌کنند. چهار دست و پا حرکت کردن یکی از مراحل مهم و کلیدی رشد نوزاد است. از همین زمان است که نوزاد جستجو کردن را یاد می‌گیرد. چهار دست و پا حرکت کردن نوزادان چهار حالت دارد:

حرکت روی دست‌ها و زانوها

حرکت با کمک دست‌ها و زانوها

حرکت کماندویی با استفاده از ساعد

حرکت به سمت جلو با استفاده از پاها و کپل‌ها

 نوزادان در چه ماهی چهار دست و پا حرکت کردن را شروع می‌کنند؟

پاسخ این سؤال ۲ حالت است. اولا، حدود ۵۰ درصد از نوزادان از ۷ماهگی شروع به این حرکت می‌کنند و ۷۵ درصد از نوزادان تا ۱۰ماهگی به‌طور کامل چهار دست و پا حرکت می‌کنند و ۹۰ درصد از نوزادان نیز اینکار را تا ۱۱ ماهگی انجام می‌دهند و اگر نوزادی پیش از ۷ ماهگی شروع به اینکار کند یعنی اینکه روند رشد او بسیار سریع‌تر از حالت معمول است. دوماً، نوزادان وقتی چهار دست و پا حرکت کردن را یاد می‌گیرند که قبلاً تمام مهارت‌ها را یاد گرفته باشند؛ مهارت‌هایی که همگی به چهار دست و پا حرکت کردن مربوط هستند. این مهارت‌ها نه تنها مهارت‌های عصبی نیستند، بلکه بسیار تحت تأثیر قدرت‌های فیزیکی نیز هستند. نوزادان از طریق تمرین کردن برخی حرکت‌های خاص، یاد می‌گیرند و رشد می‌کنند. به همین دلیل دادن برخی اسباب‌بازی‌های مناسب سن‌شان تأثیر زیادی در این روند دارد. به این ترتیب آنها هم می‌توانند این مهارت‌ها را سریع‌تر بیاموزند و رشد کنند و هم اینکه سرگرم شوند و بازی کنند.

 

برای یادگیری این مهارت در کودکان چه باید کرد؟

نوزادتان را روی شکم روی فرش یا یک پتوی تمیز و نرم قرار دهید. به آرامی او را روی آرنج‌هایش بگذارید و از او بخواهید تا خودش را در آن حالت نگه‌دارد و همزمان حواستان به او باشد و مواظبش باشید. یک غلتک زیر قفسه سینه او بگذارید. غلتک بسیار نرمی را انتخاب کنید. این غلتک به او کمک می‌کند که راحت‌تر خودش را بالا بگیرد. از غلتک بزرگ استفاده نکنید تا بتواند بازوها و آرنج‌هایش را روی زمین بگذارد. روبروی کودکتان بنشینید و به صورتش نگاه کنید. اجازه بدهید که او نیز صورت شما را ببیند و آرام‌آرام او را تشویق کنید سرش را بالا بگیرد و با شما حرف بزند. آرام‌آرام غلتک را به سمت جلو هل بدهید. اینکار او را تشویق می‌کند تا پاهایش را به حرکت در آورد. به خاطر داشته باشید که هدف شما این است که نوزادتان به‌طور طبیعی از دست و پاهایش استفاده کند. تمام پدر و مادرها می‌دانند که چهار دست و پا حرکت کردن نوزاد، از مهم‌ترین مراحل رشد آنهاست. این مهارت با رشد سایر مهارت‌ها همراه است.

با وجود آنکه این مرحله طبیعی به صورت خودبه‌خود به وجود می‌آید، اما گاهی اوقات نیز این اتفاق نمی‌افتد و عوامل زیادی باعث آن می‌شوند. مثلاً کودکانی که کنترل ضعیف‌تری روی سر خود دارند دوست ندارند روی شکم دراز بکشند، بنابراین وقتی که روند کنترل سر روی گردن دیرتر از حالت معمول ایجاد شده و کامل می‌شود می‌توان این انتظار را داشت که سایر مهارت‌ها نیز با تأخیر به دست آیند. تکنیک‌های تحریک کننده نوزادان به حرکت چهار دست و پا، فقط برای احساس راحتی بیشتر نوزاد در حالت دراز کشیده و روی شکم است. لذا بهترین و مهم‌ترین تکنیک برای ایجاد احساس راحتی در نوزاد در این حالت آن است که وقتی او را روی شکم روی فرش یا پتو و یا زمین خوابانده‌اید، با او حرف بزنید و با او بازی کنید. وقتی که او را روی غلتک قرار دادید و با حرف زدن با او به او این اطمینان را دادید که شما هستید و در هر حال از او مراقبت می‌کنید، سعی کنید به نحوی او را به سمت جلو هل بدهید. به نوزاد خود فرصت بیشتری بدهید تا روی شکمش دراز بکشد. اینکار را در طول روز چند بار انجام دهید تا به او کمک کند عضلات و ماهیچه‌هایش تقویت شوند. اسباب‌بازی‌های مورد علاقه‌اش را در اطرافش پخش کنید تا او تحریک شود آنها را در دست بگیرد. او دستش را به سمت آنها دراز می‌کند ولی وقتی‌که به آنها نمی‌رسد سعی می‌کند کمی به خود تکان بدهد. کم‌کم اسباب‌بازی‌ها را دورتر کنید و فاصله‌ها را بیشتر کنید. او یاد می‌گیرد که با تلاش بیشتر، آنچه را که می‌خواهد بدست آورد. تمام سر و صداهای اطرافش را که باعث عصبی شدن او می‌شوند، حذف کنید تا در محیط آرام‌تری این تجربه را به دست آورد. برخی از نوزادان هیچ گاه چهار دست و پا حرکت نمی‌کنند زیرا آنها با سایر مِتُدهای حرکتی احساس راحتی بیشتری می‌کنند، بنابراین در مورد آنها جای هیچ گونه نگرانی نیست.

هیچ‌گاه نوزاد خود را در این مرحله تنها نگذارید تا او احساس ترس و بی‌حمایتی نکند. بی‌شک اسباب‌بازی‌ها بهترین چیزها برای تحریک نوزادان برای حرکت چهار دست و پا هستند. آنها چیزهای رنگی و پر سر و صدا را دوست دارند. اسباب‌بازی‌هایی که چرخ دارند و به هنگام حرکت چراغی در آنها روشن می‌شود؛ توجه او را بیشتر به خود جلب می‌کنند. این اسباب‌بازی‌های متحرک با نزدیک‌تر شدن نوزاد و دست زدن به آن به سمت جلوتر هل داده می‌شوند و حرکت نوزاد بیشتر و بیشتر تکرار می‌شود. نوزاد شما در این مرحله نیاز به امنیت بیشتری دارد چرا که خطرات بیشتری نسبت به گذشته او را تهدید می‌کند. برای حمایت بیشتر از نوزادتان:

کف زمین را چک کنید تا هیچ گونه سوزن و یا چیزهای خطرناک دیگر روی فرش یا زمین نباشد. در خانه‌های بسیار قدیمی گرد و غبار موجود در خانه، دیوارها، زمین و وسایل حاوی سرب است و این مواد از طریق دست‌های نوزاد وارد دهانش می‌شوند. پریزها و سیم‌ها را بپوشانید. تا می‌توانید وسایل تیز و خطرناک و کلیه چیزهایی که گوشه‌های خطرناک دارند را از اطراف نوزادتان حذف کنید. رومیزی‌ها را بردارید چرا که نوزادتان می‌تواند با دراز کردن دستش آنها را بکشد و وسایل روی میز را روی زمین واژگون کند. دِر کمدهایی که حاوی وسایل و مواد خطرناک هستند را به خوبی ببندید تا نوزادتان نتواند آنها را باز کند. بعد از چهار دست و پا حرکت کردن او بلافاصله به سراغ کمدها و کابینت‌ها می‌رود. حرکت چهار دست و پای نوزادتان را در اتاق‌های امن خانه محدود کنید. حمام و آشپزخانه جاهای خطرناک‌تری هستند.

 

چگونه کودک خود را تشویق به چهار دست و پا راه رفتن کنیم؟

والدین و نزدیکان کودک نقش بسیار مهمی در یاد گرفتن مهارت‌های کودکان دارند. آنها می‌توانند برخی اسباب‌بازی‌ها و اشیاء مورد علاقه کودکان را در مسیرشان قرار دهند تا به راه رفتن تشویق شوند. فقط نباید او را در چنین مواقعی تنها گذاشت.

 توانایی حرکت چهار دست و پا چگونه در کودکان ایجاد می‌شود؟

معمولاً کودکان زمانی که بدون کمک دیگران می‌نشینند، چهار دست و پا حرکت کردن را آغاز می‌کنند. بعد از مرحله چهار دست و پا حرکت کردن او می‌تواند سرش را بالا نگه دارد و اطراف خود را ببیند. عضله‌های بازو، دست و پای او به اندازه کافی قوی شده‌اند تا باعث حرکت او شوند. او در ۷ یا ۸ ماهگی می‌فهمد که می‌تواند از طریق ایجاد فشار در ناحیه زانوها، حرکت کند. در واقع نکته مهم حرکت کردن نوزاد است و این مسأله سالم بودن او را نشان می‌دهد، خواه این حرکت چهار دست و پا به سمت عقب، نشسته حرکت کردن باشد و یا اینکه از همان ابتدا به جای چهار دست و پا حرکت کردن مستقیماً به سمت حرکت روی دو پا برود.

منبع کودک سالم